
2 липня в Києві відбулась прес-конференція, присвячена результатам реалізації програми “Житло для внутрішньо переміщених осіб”, друга фаза якої завершилась в кінці червня.
В заході взяли участь заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська, керівник відділу співробітництва Посольства Німеччини в Україні Маркус Колль, заступник голови представництва KfW в Україні Віталій Шмеріга, голова правління Держмолодьжитла Микола Марчук, виконавча директорка ГО «Група Впливу» Вікторія Золотухіна та представники родин ВПО – учасники програми.

Програму реалізує Держмолодьжитло за грантові кошти уряду Німеччини через банк розвитку KfW. Вона передбачає пільгове іпотечне кредитування для ВПО, які втратили житло, або змушені були його залишити внаслідок війни. Умови іпотеки включають фіксовану процентну ставку 3% строком погашення до 30 років.
За дві фази реалізації програми було надано 1053 кредити. Загальна сума фінансування від Уряду Німеччини склала 42,5 млн євро – грант використано в повному обсязі.

“Проєкт «Житло для ВПО» змінив життя тисяч внутрішньо переміщених осіб, які наразі мають змогу проживати у власних оселях, а не в тимчасових умовах, працювати, виховувати дітей і сміливо планувати своє майбутнє в Україні. Хочу зазначити, що цей Проєкт не тільки підтвердив свою високу ефективність. Він унікальний та має механізми, які роблять його найдоступнішим з усіх програм іпотечного житлового кредитування в Україні.
Висловлюю глибоку вдячність Уряду Федеративної Республіки Німеччина, Посольству Німеччини в Україні та Банку розвитку KfW — за вашу довіру, послідовність і віру в наші можливості реалізовувати складні, але вкрай важливі проєкти”, – зазначила Наталія Козловська.
Високу ефективність програми відзначив заступник голови представництва KfW в Україні Віталій Шмеріга. Зокрема, акцентував на тому, що частина кредитів видається за кошти револьверного фонду – механізм, за яким гроші, отримані учасниками програми, поступово повертаються за виплатою іпотеки і використовуються повторно для надання нових кредитів іншим учасникам.

“Перед нами стояло чітке завдання — зробити цей проєкт максимально ефективним. Саме тоді виникла ідея револьверного фонду — механізму, який дозволяє повторно використовувати повернуті кошти для надання нових кредитів.
Під час розробки ми багато спілкувалися з внутрішньо переміщеними особами й бачили: серед них завжди є соціально активні, працевлаштовані люди, які мають невеликі доходи і прагнуть замінити тимчасове житло на власне. Ми хотіли дати їм цю можливість — і створили інструмент, який працює на перспективу”, – відзначив Віталій Шмеріга.

Надалі проєкт “Житло для ВПО” масштабується. У травні 2025 року уряд України уклав угоду з Банком розвитку Ради Європи (БРРЄ) на суму 50 млн євро для продовження програми. Це дозволить ще близько 1100 родинам ВПО придбати власне житло на пільгових умовах уже до кінця поточного року. Наразі заявки на участь подали майже 36 тис родин.

Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp