Мінрозвитку звернулося до БРРЄ з ініціативою розглянути можливість виділення €80 млн на пілотний проєкт житлової програми для внутрішньо переміщених осіб з ТОТ

Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба звернувся до Голови Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) Карло Монтічеллі з ініціативою розглянути можливість виділення 80 мільйонів євро для першого етапу виплати компенсацій внутрішньо переміщеним особам, які втратили житло на тимчасово окупованих територіях.

«Ми маємо створити справедливий та ефективний механізм компенсації для людей, які втратили свої домівки на тимчасово окупованих територіях. Це особлива категорія наших громадян, які сьогодні не мають доступу до свого майна”, — зазначив Олексій Кулеба.

Допомога може бути використана для купівлі житла, в тому числі за іпотечними програмами, якщо у заявника відсутнє інше житло на підконтрольній уряду України території. На першому етапі така допомога буде поширюватись на учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) Захисників/Захисниць України.

«Ми щиро вдячні Банку розвитку Ради Європи за готовність розглянути нашу ініціативу та спільно працювати над запуском цього нового механізму. Ця підтримка — не лише про фінанси. Вона про солідарність, довіру і партнерство в питаннях, які визначають якість життя людей», — додав Віцепрем’єр-міністр.

Також обговорили можливість виділення 60 мільйонів євро на нову програму ”Житло для ветеранів“. Проєкт передбачає можливість пільгового іпотечного кредитування для Захисників та Захисниць, в тому числі ВПО, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю. Фінансування може забезпечити 1 300 людей житлом.

Заяву було озвучено в рамках Конференції з питань відновлення України (URC2025). 

Конференція з питань відновлення України (URC 2025), яка відбувається 10–11 липня 2025 року в Римі, є наступним важливим етапом у серії міжнародних заходів на підтримку відбудови України, започаткованих у Лугано (2022), продовжених у Лондоні (2023) та Берліні (2024). Ці конференції стали символом стійкої міжнародної солідарності та практичної допомоги Україні в умовах повномасштабної агресії з боку російської федерації.

У конференції беруть участь понад 4000 представників урядів, бізнесу, громадянського суспільства: Глави держав і урядів понад 100 країн і міжнародних організацій, вище керівництво Європейського Союзу, Спеціальний представник США з питань України, Високі представники урядів Австрії, Великої Британії, Данії, Лівії, Мальти, Святого Престолу та інших країн, Міністри закордонних справ, економіки, фінансів, енергетики з різних країн світу – від Європи до Латинської Америки, представники міжнародних організацій, фінансових інституцій, бізнес-асоціацій, громадянського суспільства.

URC2025 має стати не лише конференцією про відбудову і відновлення, а й символом незворотності європейського шляху України та спільної відповідальності всіх демократичних партнерів за безпеку і процвітання європейського континенту.